top of page

Na výstavbu bydlení si nová vláda půjčí, zvýhodní hypotéky pro mladé

Krizi bydlení, v současné době navíc umocněnou rostoucími cenami energií, chce nová vláda řešit revidovaným stavebním zákonem, vlastní výstavbou a zvýhodněním hypoték. Koaliční smlouva v tomto směru vychází zejména z předvolebního programu Spolu, a to i přesto, že má rezort místního rozvoje dle všeho připadnout Pirátům.


Do koaličního prohlášení se například dostal závazek trojkoalice Spolu postavit až deset tisíc nájemních bytů ročně. Dosáhnout toho plánují pomocí půjček a státních garancí. „Připravíme nové finanční nástroje na výstavbu dostupných nájemních bytů formou půjčky od Evropské investiční banky a garancí státu za úvěry,“ uvádí se v prohlášení.


Dle odborníků je klíčové, aby začal platit nový stavební zákon, jenž se podařil prosadit končící ministryni pro místní rozvoj Kláře Dostálové. Ten má výrazně zrychlit proces stavebního řízení. Nastupující vládní koalice chce však tento zákon, jehož účinnost má nabíhat postupně od ledna následujícího roku, zásadně přepracovat.


„Pokud dojde k úpravě této novely, tak nelze počítat ani s tím, že by platil původně avizovaný termín,“ odhaduje Tomáš Wildt z investiční společnost Vihorev Group. „Už prvotní termín byl nerealisticky hodně napjatý s ohledem na to, jak složité bude vybudování nové organizační struktury superúřadu, jeho financování a začlenění, včetně nutné navazující elektronizace prostředí veřejné správy. Povolovací procesy se tak do této doby příliš nezrychlí,“ uvádí Wildt s tím, že pokud nedojde k zásadnímu zrychlení povolování staveb, ostatní programové body zůstanou v rovině přání.


Budoucí vláda hodlá stavební zákon přepsat ve spolupráci s obecními a krajskými sdruženími. Vyvážit se mají soukromé i veřejné zájmy. Hospodářská komora však se změnami příliš nesouhlasí. „Budeme se snažit koalici přesvědčit, aby v případě, že přistoupí k úpravě stavebního zákona, zůstalo zachováno co nejvíce prvků vedoucích ke zrychlení povolování staveb,“ tvrdí prezident komory Vladimír Dlouhý.


Na stavebníky se v programu zaměřují i další opatření, například snížení DPH u výstavby a rekonstrukce bytů a domů. Zkrátit se má také odpisová doba, a to na dvacet let.


Pravicově orientovaní vláda však nechystá žádné nové dotační programy přímo pro obyvatele. Lidem má pomoci zavedení zvýhodněných hypoték na první bydlení. Program výslovně jmenuje snížení povinné spoluúčasti, příspěvek státu na spoluúčast a bonus za každé narozené dítě. Pomoci má také sestavení nové cenové mapy, která má určit výši obvyklého nájemného v dané obci. „Pokud město poskytne podnikateli pozemek pro výstavbu bytového domu, musí si být jisté, že byty budou pronajímány za férové nájemné pro dané území. To je způsob, jak zajistit dostupné bydlení,“ uvádí poslanec za ODS Martin Kupka.

25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page