top of page

Češi si letos v hypotékách půjčili téměř 300 miliard korun

Druhý prázdninový měsíc přinesl další ochlazení hypotečního trhu. Banky během srpna rozpůjčovaly na bydlení 33,7 miliard korun, což je o pět procent méně než v červenci a o čtvrtinu méně červnu. I přes to se objem letos poskytnutých hypoték blíží historickému maximu. Suma, kterou Češi v prvních osmi měsících nabrali v hypotékách, se blíží rekordním třem stovkám miliard korun.


„Počet i objem hypoték v srpnu klesl, přesto jde o nejlepší srpnový výsledek v historii Finocentrum Hypoindexu. Zatím se tedy o výraznějším ochlazování trhu nedá hovořit,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Pokles zájmu o hypotéky v letních měsících je podle něj obvyklým jevem. „Je téměř jisté, že hranici 300 miliard korun pokoří hypoteční trh už během září. Do konce roku by se pak objem poskytnutých hypoték mohl přiblížit i hranici 400 miliard korun,“ dodává Sýkora.


Průměrná půjčená suma činila v srpnu rekordních 3,23 milionu korun. „V bankách bude nyní ještě doznívat klidnější léto, ale v říjnu už pocítí obnovený růst poptávky po hypotékách. Na jedné straně se jedná o každoroční jev, na straně druhé poptávku táhne stále ještě také snaha stihnout relativně příznivé sazby,“ uvádí marketingový ředitel hypotečního tržiště Zaloto Vojtěch Prokop.


Ty dle jeho názoru do konce roku dále porostou. „Přiblíží se zhruba ke třem procentům, a to bez ohledu na další zvyšování či nezvyšování základních sazeb ze strany ČNB,“ dodává Prokop.


Hypotéky výrazně podražily již během srpna. Průměrná sazba se dle Fincetrum Hypoindexu zvedla šestým měsícem v řadě z 2,23 na 2,32 procenta. „I podle aktuálních nabídkových úrokových sazeb jednotlivých bank je jasné, že současná hodnota 2,32 procenta rozhodně není ta, na které se růst zastaví,“ dodává Sýkora.


Své ceníky měnila během srpna řada tuzemských bank. Sazby zvýšila Moneta, Fio, Oberbank či Sberbank. Od konce září pak plánuje sazby zvýšit Air Bank. Česká spořitelna své sazby signifikantně zvýšila již v červenci.


Neúprosně roste cena zdrojů, ze kterých banky hypotéky financují. Podle dat Thomson Reuters jsou peníze pro banky nejnákladnější od konce roku 2019. Ekonomové přitom predikují, že ČNB letos může základní sazbu ještě několikrát zvýšit a tím mimo jiné i přiživit zdražování hypoték.


„ČNB téměř s jistotou zvýší úrokové sazby. Z možností mezi pokračováním v mírných krocích o 25 bodů a radikálnějším zvýšením o 50 bodů nabývá na stále větší pravděpodobnosti druhý z nich,“ soudí ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
17 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page